Estetik görünümü etkileyen kulaklar aynı zamanda denge ve duyma işlevi için de en önemli organdır. Kulak görünümü alışılmadık ve farklı bir şekilde ise kişilerde sosyalleşme problemleri ve özgüven kayıpları yaşanabilir. Kulak estetiği ile öne doğru açılanmış kulaklar, büyük ya da küçük kulaklar, yaralanma ve travmalar ile şekil değiştiren kulaklar ideal formuna kavuşmaktadır.

Kepçe Kulak Estetiği

Kepçe kulak estetiği 6 yaşını dolduran tüm kişilerde uygulanabilir, kulaklar gerçek formuna erken yaşta kavuşurlar dolayısıyla çocukların kulakları için alay konusu olmasının önüne geçilir. Kepçe kulak estetiği ülkemizde CK Klinik tarafından başarılı bir şekilde yapılmaktadır, bu işlem çocuklarda genel anestezi, yetişkinlerde ise lokal anestezi ile tamamlanır. Bu estetik sayesinde kişiler sosyal hayatlarına daha mutlu ve pozitif bir şekilde uyum sağlarken özgüvenleri de yükselmektedir.

Kulak Estetiği Ameliyatı

Kepçe kulak ya da kulak şeklindeki bozukluklar her on kişiden birinde görülür ve ameliyat ile doğru bir anatomik şekil elde edilir. Hastalar genelde kepçe kulak şikayeti ile başvursa da şekil ve dereceleri farklı olduğu için hasta ve doktorun birebir görüşmesi önem taşır.

Bebeklik çağından iitbaren kulak şekil alabilir ancak yanlış uygulamalar sonucunda dönüşümü zor olan işlemler olabilir. Kulak estetiği ameliyatı ise en kısa sürede en güzel sonucun alınmasını sağlayan oldukça ağrısız bir uygulamadır.

Ameliyat sonrasında kişilerin kulak arkasında kesi izi olabilir ancak bu iz arkada kaldığı için gözükmez ve birkaç ay sonra tamamen kaybolur.

Kulak Estetiği Sonrası

Kulak estetiği sonrası komplikasyon, kanama ya da enfeksiyon riski oldukça düşüktür. Bu ameliyatı olan kişiler aynı gün taburcu edilir, şişlik ya da morarma durumları oluştuysa bir hafta içinde geçer. Kulak estetiği ameliyatı sonrası hastalar günlük hayatına devam edebilir ancak saç bandı takılması tavsiye edilir, saç bandı takarak kulaklar daha iyi korunur.

Kulak estetiği operasyonu sonrasında iyileşme süreci çoğunlukla ağrısız geçer, ağrı hissi duyan hastalara ise basit ağrı kesici ilaçlar verilmektedir.